ارمنستان: باکو مانع ورود کاروان بشردوستانه به قره‌باغ می‌شود

معاون وزیر خارجه ارمنستان گفت باکو به کاروان محموله بشردوستانه این کشور برای ساکنان منطقه قره‌باغ کوهستانی مجوز عبور از کریدور لاچین را نداده است.

ارمنستان: باکو مانع ورود کاروان بشردوستانه به قره‌باغ می‌شود

به گزارش گروه بین‌الملل مسیر سبز، «واهان کاستانیان» معاون وزیر خارجه ارمنستان گفت یک کاروان ارمنستانی که محموله بشردوستانه برای ساکنان منطقه قره‌باغ کوهستانی حمل می‌کرد نتوانسته به دلیل عدم دریافت مجوز از طرف آذربایجانی وارد کریدور لاچین شود. 

او در پیامی توییتری نوشت: یک محموله [بشردوستانه] از ارمنستان منتظر وارد شدن از طریق کریدور لاچین به منطقه قره‌باغ کوهستانی است. در همین حال، (جمهوری) آذربایجان دستور الزام‌آور دیوان بین‌المللی دادگستری برای اطمینان از دسترسی بدون مانع را اجرا نمی‌کند. به‌علاوه، اظهارات غیرانسانی و منفی از باکو مبنی بر این که «بازی تمام شده» پخش شد. 

چهارشنبه صبح کابینه ارمنستان اعلام کرد با کمک نیروهای حافظ صلح روسیه ۴۰۰ تن (۴۰۰ هزار کیلوگرم) کمک بشردوستانه به منطقه قره‌باغ می‌فرستد. 

جنگ بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در نوامبر ۲۰۲۰ با توافق آتش‌بس بین نخست‌وزیر ارمنستان، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس‌جمهور روسیه پایان یافت. جمهوری آذربایجان در این دور از درگیری‌ها مناطقی از جمله قره‌باغ را از اشغال ارمنستان خارج ساخت. با این حال درگیری‌های مرزی ادامه داشته و دو طرف یکدیگر را تنش‌آفرینی متهم می‌کنند. 

یکی از مهمترین مشکلات باقیمانده بر سر مسیر مهم لاچین است که باکو آن را مسدود کرده و یا ایست بازرسی شدید را اعمال می‌کند. این مسیر مهم منطقه قره‌باغ را به ارمنستان متصل می‌کند. «آرارات میرزویان» وزیر امور خارجه ارمنستان پیش از این با بیان اینکه جمهوری آذربایجان در حال پاکسازی قومی در منطقه است، از اعضای شورای امنیت سازمان ملل در پی تداوم مسدود شدن گذرگاه لاچین کمک خواست.

نخست‌وزیر ارمنستان پیش‌تر گفته بود ایروان آماده است منطقه قره‌باغ کوهستانی را به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان به رسمیت بشناسد مشروط بر این که باکو امنیت جمعیت ارمنی این منطقه را تضمین کند. پاشینیان دیروز هم در نشست کابینه دولت ارمنستان گفت توافق صلح بین جمهوری ارمنستان و آذربایجان تا پایان سال دست یافتنی است اگر باکو وارد گفت‌وگوی مستقیم با منطقه قره‌باغ کوهستانی شود. 

وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان سه‌شنبه به میزبانی مسکو با یکدیگر گفت‌وگو کردند. پس از این مذاکرات «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه ابراز امیدواری کرد مذاکرات ادامه یابد و دستکم توافقی درباره رفع انسداد جاده‌های حیاتی در منطقه قره‌باغ حاصل شود. وی گفت: «امیدوارم مذاکرات امروز به انگیزه مثبت برای روند مذاکرات کمک کند». او همچنین خبر داد که نشست سران جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه طی سال جاری میلادی برگزار خواهد شد. 

کرملین بارها تاکید کرده اجرای توافقات سه‌جانبه بین روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان امکان دستیابی به توافق در قفقاز جنوبی را فراهم می‌کند. وزارت خارجه روسیه پیش از دیدارهای سه‌شنبه هم اعلام کرده بود در این دیدارها بر اجرای توافقات سران سه کشور تأکید خواهد شد. 

لاوروف اخیراً بار دیگر با تکرار موضع روسیه، تاکید کرد هر توافقی تنها در چارچوب توافقات سه‌جانبه که به امضای روسای‌جمهور روسیه و جمهوری آذربایجان و نخست‌وزیر ارمنستان رسید، ممکن است. او یادآوری کرد که زمینه عادی‌سازی روابط بین این دو کشور به لطف مشارکت شخص پوتین در  نوامبر ۲۰۲۰ و زمانی که اولین بیانیه سه‌جانبه درباره اصول راه‌حل صلح‌آمیز امضا شد، فراهم گشت.

وی افزود: این بیانیه، چند بیانیه سطح بالای دیگر درباره جنبه‌های مختلف تلاش‌های موردنیاز برای عادی‌سازی وضعیت را به دنبال داشت که رفع انسداد کریدورهای حمل‌ونقل و مسیرهای اقتصادی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان و به طور کلی در قفقاز جنوبی را شامل می‌شود. 

پایان پیام/

ارسال نظر