بامداد// شمیم| سید محمود علوی: نباید اجازه دهیم که روضه سیدالشهدا به انحراف کشیده شود+فیلم

سید محمود علوی مداح می‌گوید:روضه‌خوان باید به این نکته توجه کند که در محضر امام قرار دارد و باید دقت کند که چه می‌خواند. اگر این را دقت کند ۹۹ درصد مشکلات حل می‌شود و کلمات و شعر و حرف زدن و ورود و خروجش سامان می‌گیرد.

بامداد// شمیم| سید محمود علوی: نباید اجازه دهیم که روضه سیدالشهدا به انحراف کشیده شود+فیلم

مسیر سبز ـ حوزه مسجد و هیأت ـ امیرحسین کسائی: در میان برخی از مداحان کشورمان، برخی مشهور به روضه‌خوانی هستیم. صدای سوزناکی دارند و اصول روضه را خوب بلد هستند. روضه رکن اصلی مداحی و جلسه هیأت است که اگر درست و مستند در جلسه خوانده شود اثرگذاری بسیاری دارد. در نهمین قسمت برنامه شمیم با سید محمود علوی مداح سرشناس کشورمان که مشهور به روضه‌خوانی است به گفت‌وگو نشستم که ماحصل را می‌خوانید:

با اشعار محمود کریمی و منصور ارضی مأنوس بودم چگونه به عرصه مداحی وارد شدید و چه روندی را طی کردید؟ ورود به عرصه مداحی خیلی ملموس نیست و شاید کمتر در خاطر افراد باشد که اولین بار کی مداحی کردند و کجا خواندند. انسان اولین‌بار احساس می‌کند چیزی درونش دارد و شروع به خواندن و زمزمه می‌کند. این حالت برای من از دوران نوجوانی و مقطع راهنمایی در مدرسه آغاز شد و قرائت قرآن و خواندن چیزهایی که گوش می‌دادم را آغاز کردم. من در هیأت مدرسه و محله می‌خواندم. صوت‌ مداحی‌ها را شب گوش می‌دادم و فردایش آن را حفظ می‌کردم و می‌خواندم. من از همان دوران با شعرهای حاج محمود کریمی و منصور ارضی بیشتر مأنوس بودم و آثار آنان را می‌خواندم.

نباید اجازه دهیم عزای سیدالشهدا به انحراف رود تازه از سفر حاج برگشتید، از حال و اهوای حج و اعمال آن برایمان بگویید. سفر حج تمتع یک سفر سخت و شیرین است و برخلاف عمره مفرده است که یک شفر زیارتی است و خیلی مناسک ندارد. امام سجاد(ع) به شبلی باطن این اعمال را گفت و فرمود وقتی لباست رو در آوردی، قصد کردی لباس گناه رو دربیاری؟ وقتی این لباس احرام را پوشیدی، قصد کردی لباس تقوا بپوشی؟ لباس دوخته را از تن جدا کردی، قصد کردی ریا و نفاق را از خودت دور کنی؟وقتی غسل کردی، قصد کردی گناهانت را بریزی؟ وقتی محرم شدی، آیا قصد کردی تا ابد محرم باشی؟ آنجایی که در سعی صفا و مروه قرار گرفتی، آیا فهمیدی بین خوف و رجای خدا هستی؟ او گفت نه آقا و ایشان فرمودند پس تو باطن اعمال را انجام نداده‌ای. اصل دستگاه سیدالشهدا روضه‌خوانی است. مغز این عزاداری‌ها، روضه و مرثیه است و بقیه‌اش پوست است البته اگر پوست سر هم نباشد، مغز آسیب می‌بیند. مغز کار این است که ما مصائب را بیان کنیم

ارسال نظر