طنین یا زینب(س) در آسمان شهر زنجان

حول حوش یک ساعت زمان داشتم تا خودم را به قافله برسانم، ولی به خاطر محدودیت‌های ترافیکی کمی زودتر به راه افتادم، وقتی عشق به بانوی صبر و استقامت و سید الشهدا(ع) فرمان دهد، پای دل قرار ماندن ندارد، نه گرمای ۴۰ درجه تابستان خسته‌شان می‌کند و نه از شدت تشنگی گلایه می‌کنند…

طنین یا زینب(س) در آسمان شهر زنجان

به گزارش مسیر سبز از زنجان، کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود، سر نی در نینوا می‌ماند اگر زینب نبود… پس از واقعه کربلا حضرت زینب(س) در کاروان اسیران، همراه دیگر بازماندگان قافله کربلا به شام برده شد، بی‌راه نمی‌گویند که گاهی تاریخ تکرار می‌شود، آری امروز تاریخ را دوباره مردم زنجان در یوم‌الزینب به یاد اسرای کربلا برای همگان تکرار کردند. امروز مراسم روایت قافله زینب(س) توسط زنجانی‌ها از مقابل مسجد زینبیه این شهر روایت شد، تقریبا حول و حوش یک ساعت زمان داشتم تا خودم را به این قافله برسانم، ولی به خاطر محدودیت‌های ترافیکی کمی زودتر به راه افتادم، آنجا که همه از گرمای سوزان تابستان فراری هستند، امروز قدم‌ها از شدت گرما کشیده نمی‌شدند، وقتی عشق به بانوی صبر و استقامت و سیدالشهدا(ع) فرمان دهد، پای دل قرار ماندن ندارد، نه گرمای ۴۰ درجه تابستان خسته‌شان می‌کند و نه از شدت تشنگی گلایه می‌کنند.

کم کم مسیرهای منتهی به مراسم شلوغ شد، همه از جای جای نقاط مختلف شهرمان حتی از استان‌های دیگر برای رساندن پیام حضرت زینب (س) به گوش جهانیان خودشان را به زنجان رسانده‌اند، ذکر یا زینب(س) و یا حسین(ع) در آسمان زنجان می‌پیچید، عده‌ای برای عرض ارادت به بانو مهمان زینبیه زنجان بودند و برخی‌ها هم برای شفاعت مریضشان دست به دامن قهرمان کربلا شده‌ بودند و بودند کسانی که جاجت روا شده و با دست پر برای عرض تشکر در مراسم حضور داشتند.

بی شک قلم می‌ماند از این حضور بر روی کاغذ بی‌جان چه بنویسد، واژه‌ها از توصیف این مراسم کم می‌آورند، این روزها در گوشه گوشه ایران‌ زمین عاشقان اباعبدالله حسین(ع) همه جا ذکر یا زینب(س) و یا حسین(ع) بر لب دارند. بعد از اجتماع عظیم عزادارن زنجانی در هشتم ماه محرم که مردمان پایتخت شور و شعور حسینی هر سال سنگ تمام می‌گذارند، مراسم عزاداری آنها در روز یازدهم محرم دومین اجتماع برزگ زنجانی‌ها در ایام محرم است. عزاداران زینبی هم به مانند عزاداران حسینی مسیرهای تعیین شده تا امام زاده سید ابراهیم(ع) را با چنان شوری قدم بر می‌داشتند تا ارادات خود را به صاحب مجلس برسانند. دلدادگان حضرت امسال به  دلیل هتک حرمت کشورهای اروپایی در راس دانمارک و سوئد، به کتاب الهی،  قرآن به سر داشتند و فریاد پاینده باد قرآن سر داده و عشق دلدادگی خود را به کتاب آسمانی نشان دادند.

شاید شما هم دوست داشته باشید لباس خادمی بر تن کرده و به عزاداران زینبی و حسینی خدمت کنید، امسال بیش از یک هزار خادم در مراسم زینبیه لباس خدمت به تن کرده بودند و به مراسم نظم می‌داند.   این مراسم از لنز دوربین‌های عکاسان  جا نماند بیش از ۳۰ عکاس مطرح کشوری برای ثبت این مراسم در خاطره‌ها در زنجان حضور داشتند. مراسم نظم خاص خودش را داشت، همه دوشا دوش هم، دست به سر با یک هدف به دوراز دغدغه‌های روز مره‌گی‌شان ذکر یا زینب می‌گفتند و مسیر حد فاصل خیابان زینبیه تا امام زاده سید ابراهیم(ع) را که نردیک از چهار کیلومتر است را به یاد اسرای کربلا تا شام را طی کردند. پایان پیام/۷۳۰۲۱

ارسال نظر