3 صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر در سال 1402

صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری غیر مستقیم برای تمامی افراد هستند و از نظر میزان ریسک‌پذیری مشتمل بر سه طبقه صندوق‌های سهامی (با ریسک بالا)، صندوق‌های درآمد ثابت (با ریسک پایین) و صندوق‌های مختلط (با ریسک متوسط) می‌شوند.

3 صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر در سال 1402

در سال 1402 صندوق آسمان خاورمیانه با 37% بازدهی به‌عنوان بهترین صندوق سرمایه گذاری مختلط و پس از آن صندوق های اعتماد تمدن و زیتون نماد پایا به ترتیب با کسب بازدهی سالانه 32% و 30% در مقام دوم و سوم این لیست قرار گرفتند.
معرفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط در رده صندوق‌هایی با ریسک متوسط قرار می‌گیرند یعنی با ریسکی مابین ریسک صندوق‌های درآمد ثابت و صندوق‌های سهامی. انتظار کسب بازدهی از این صندوق‌ها نیز از صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت بالاتر است. ترکیب دارایی‌های این نوع صندوق در سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت به شکل تقریبا مساوی تقسیم می‌شود. در ادامه به بررسی عملکرد این صندوق‌ها در سال 1402 با توجه به میزان بازدهی هر صندوق می‌پردازیم.
بررسی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط در سال 1402

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با تشکیل تیمی از تحلیلگران متخصص زیر نظر مدیر صندوق، دارایی تحت مدیریت صندوق را در ابزارهای مالی مختلف در جهت کسب بازدهی سرمایه‌گذاری کرده و برای سرمایه‌گذاران عایدی ایجاد می‌کنند. با نگاهی اجمالی و مقایسه عملکرد بین 25 صندوق مختلط موجود در بازار سرمایه، در سال 1402 «صندوق سرمایه‌گذاری آسمان خاورمیانه» که توسط شرکت سبدگردان آسمان با دارا بودن 8 صندوق سرمایه‌گذاری فعال مدیریت می‌شود، با ایجاد بازدهی سالانه 37% برای سرمایه‌گذاران، در رتبه اول صندوق‌های مختلط قرار گرفته است.

صندوق‌های «اعتماد تمدن» و «زیتون نماد پایدار» با کسب بازدهی 32% و 30% در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

رتبه صندوق

نام صندوق

بازده سال 1402

1

آسمان خاورمیانه

37 %

2

اعتماد تمدن

32 %

3

زیتون نماد پایدار

30 %

مقایسه بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط

برای پیدا کردن بهترین صندوق سرمایه‌گذاری مختلط علاوه بر بررسی بازده سالانه، بد نیست نگاهی به بازدهی سه ساله این صندوق‌ها نیز بیاندازیم. سه صندوق برتر با بیشترین بازده سه ساله در میان صندوق‌های مختلط به شرح زیر هستند.

رتبه صندوق

نام صندوق

بازده سه ساله

1

آسمان خاورمیانه

117 %

2

آرمان سپهر آتی

114 %

3

گنجینه مهر

108 %

باتوجه به حفظ جایگاه اول صندوق سرمایه‌گذاری آسمان خاورمیانه در کسب بازدهی یک و سه ساله، می‌توان به پتانسیل بالای این صندوق برای سرمایه‌گذاری اشاره کرد.
مقایسه میانگین بازدهی ایجاد شده در صندوق‌های مختلط و شاخص کل بورس

میانگین بازدهی ایجاد شده در تمام صندوق‌های مختلط در سال 1402 برابر 17% بوده است. رشد شاخص کل بورس هم در سال گذشته برابر 12% بوده است.

با مقایسه این دو، میبینیم که میانگین بازدهی صندوق های مختلط از شاخص کل بورس بیشتر بوده و این در حالی است که بازدهی ساخته شده توسط صندوق رتبه اول مختلط با 37% بیش از 3 برابر رشد شاخص بورس در سال 1402 بوده است.
نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق های مختلط

با توجه به نوع سرمایه‌گذاری در هر صندوق که به‌صورت صدور و ابطالی یا قابل معامله در بورس (ETF) باشد، روش آن متفاوت خواهد بود.

مراحل سرمایه‌گذاری در صندوق‌های صدور و ابطالی:

ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام
ورود به سایت صندوق مورد نظر
ثبت نام در سایت صندوق
واریز میزان وجه جهت سرمایه‌گذاری
انجام صدور از واحدهای صندوق دلخواه از اعتبار موجود در پنل کاربری

مراحل سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF):

ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام و اخذ کد بورسی
ثبت نام در پنل کارگزاری
شارژ اعتبار پنل
جستجوی نماد صندوق مورد نظر و خرید واحدهای صندوق

ارسال نظر